ساختمان اتحادیه

هیئت مدیره دوره چهارم اتحادیه صنف ساعت در اسفند ماه 1387 به تعهد اصلی خود که تخریب ساختمان قدیمی اتحادیه و بازسازی آن بوده اقدام و بعد از انجام مراحل اداری به صورت کاملا هماهنگ شروع به جمع آوری مبالغ اهدائی از خیرین صنف نموده و پس از جمع آوری نیمی از مبلغ مورد نیاز شروع به تخریب ساختمان قدیمی اتحادیه نمودند و با دریافت مجوز از شهرداری طی 1 سال و 6 ماه که از قبل قول تکمیل آن را داده بودنددر مرداد ماه 1389 ساختمان را در  طبقه که شامل 1 طبقه به عنوان زیرزمین  ـ  1 طبقه به عنوان پارکینگ و 4 طبقه به عنوان اداری به کار خود پایان داده و ساختمان جدید اتحادیه را بهره برداری نمودند .

در گفت‌وگوی اختصاصی با رئیس اتحادیه طلا و جواهر مطرح شد:

هرگز کسی از خرید طلا ضرر نکرده است/ارزش افزوده باید از ذات طلا برداشته شود

در انتخابات سال گذشته اتحادیه طلا و جواهر جناب آقای آیت محمد ولی سکان اداره این اتحادیه صنفی و تأثیر‌گذار در سرمایه کشور را به‌دست گرفت در همین راستا و در خصوص مسائل و مشکلاتی که این صنف با آن در حال دست و پنجه نرم کردن هستند مصاحبه‌ای با ایشان انجام داده‌ایم که از نظر می‌گذرد.

به عنوان ریاست محترم اتحادیه طلا و جواهر چکیده‌ای از فعالیت‌های اتحادیه در حال حاضر برای مخاطبان مجله عصر زمان بفرمایید؟

تقدیر و تشکر از شما و مجموعه ‌شما که برای ارتقا بینش و آگاهی جامعه صنفی زحمت می‌کشید.

بحث فعالیت اتحادیه حدود 5 ماه هست که مسئولیت اتحادیه را محبت کردند و به بنده سپردند البته در گذشته هم عضو هیئت مدیره بود‌ام و تاکنون شاهد بوده و خود نیز در جریان امور بوده‌ام که عزیزان با امکاناتی که داشتند زحمات زیادی کشیدند. همان‌طور که مستحضرید 20 سال پیش امکانات این موقع نبوده ولی هیئت مدیره‌های پیشین زحمت خودشان را کشیده‌اند و در حال حاضر نیز امیدوارم بتوانیم تا اندازه‌ای دغدغه‌های صنفی دوستان را کم کنیم.

صنعت طلا یک صنعت خاصی هست موانع و ایرادات آن با صنوف دیگر تفاوت دارد. شرایط مالیات آن فرق می‌کند تولید و داد و ستد و خرید و فروشش فرق می‌کند و فلزش هم فلز گرانبهایی است و مردم به عنوان سرمایه خریداری می‌کنند بنابراین گرفتاری‌های خاص خودش را دارد که ان‌شالله بتوانیم برای رفع آن کاری بکنیم و شما رسانه‌ها هم درست اطلاع ‌رسانی کنید تا ان‌شالله ایرادات را به‌زودی مرتفع نمائیم. در تأمین اجتماعی صنف ما با اصناف دیگر فرق می‌کند 30 درصد همکاران ما که کارگر دارند باید حق بیمه پرداخت کنند طبیعتا در بحث 9 درصد ارزش افزوده مالیاتی که هنوز حل نشده و گریبان صنعت طلا را گرفته هنوز مشکل داریم.

 البته مسئولان محترم در مجلس، ارگان‌های دولتی، سازمان‌ها، تشکل‌ها محبت‌هایی کرده‌اند نگاهشان مثبت شده اما به آن سرانجامی که باید برسد هنوز نرسیده که امیدواریم این اتفاق هم بیفتد. اینها همه دست به دست هم می‌دهد و هزینه طلا و جواهر خود به خود زیاد هست اینها هم مکمل می‌شود و متأسفانه قدرت تصمیم‌گیری و خرید و فروش از تولیدکننده و از اعضای صنفی ما گرفته شده است.

 همکاران صنفی شما دغدغه‌های بسیاری دارند از جمله مشتریان واقعی و نهایی و سبک زندگی جدید که کمتر به طلا اهمیت می‌دهد و از سوی دیگر همکاران شما با دغدغه‌های مالیاتی و ارزش افزوده و افزایش نرخ جهانی طلا از طرف دیگر فشارهای مضاعفی را تحمل می‌کنند نظر جنابعالی رو به عنوان ریاست اتحادیه می‌خواستم که چطور با این چالش‌ها مواجه هستید و چه برنامه‌هایی رو دارید برای آتیه اعضا.

اشاره‌ کردم خدمتتون چالش‌های صنعت طلا و جواهر طبیعتا هست از گذشته تا حالا هم بوده است. منتها تلاش می‌کنیم آن را کم بکنیم. باید از مسیر کار وارد شد تا بتوانیم چالش‌ها را برطرف کنیم. مسیر اصلی همه اصناف بخصوص صنعت طلا و جواهر برمی‌گردد به سازمان صنعت و معدن. خوشبختانه در این 5 ماه گذشته صنعت و معدن کاملا اشراف پیدا کردند و توجه بیشتری به طلا و جواهر به خرج دادند نگاهشان مثبت شده و الان تمام هم و غمشان را برای حل مشکلات و چالشها و موانع گذاشته‌اند. ما هر ماه 2 جلسه داریم که ستادی تشکیل شده و مسئولانی از سازمان صنعت و معدن در این برنامه هستند و از بانک مرکزی و کالای قاچاق و گمرک و استاندارد و ما هم به عنوان کوچکتر از بخش تولید در آن ستاد حضور داریم و در حال پیدا کردن ریشه‌ای ایراد و موانع هستیم در حال حاضر متأسفانه تولید متوقف شده، صادرات مسکوت مانده و همه مسائل نگرانی‌هایی را برای صنف طلا و جواهر به دنبال داشته است. البته نامه‌های مکتوب برای کمیسیون اقتصادی و پژوهشهای مجلس ارسال کرده‌ایم و آنها هم پذیرفته‌اند که ارزش افزوده از ذات طلا برداشته شود و 9 درصد افزوده برای اجرت در نظر گرفته شود. ورود طلای خام یا همان شمش ارزش افزوده نداشته باشد اینها حسن هست و موانع بزرگی بوده سد راه صنعت طلا و جواهرکه در حال برداشته شدن است. بهتر است بدانید که مواد اولیه در داخل کشور حداقل هست شاید زیر حداقل هست. بنابر این ما نیاز داریم که مواد اولیه وارد کنیم تا تولید انجام بدهیم.

جناب محمدولی اختلاف نظر در کجاست که هنوز این چالش مالیات ارزش افزوده حل نشده است؟

در گذشته طلا را به عنوان یک کالای مصرفی دیده بودند. این مانع ایجاد کرده بود که مردم ما و صنعت ما و اعضای صنفی و مسئولان اتحادیه تلاشمان این بود که به این بزرگواران بگوییم که طلا را با تمام کالاهای مصرفی مقایسه نکنند. طلا با کالاهای دیگر فرق می‌کند اگر از 500سال پیش مانده باشد بازهم می‌شود از آن استفاده کرد. فرق طلا با کالاهای دیگر این هست پس این نمی‌تواند مصرفی باشد. طلا برای مردم حکم سرمایه است. امروزه حتی بعضی از کشورهای اروپایی هم به خرید طلا به عنوان سرمایه زندگیشان رو آورده‌اند. به عنوان این که اگر روزی نیاز داشتند بفروشند و استفاده کنند. از دید ما نیز یک سرمایه هست و برای ما و سایر اعضای صنفمان نیز طلا در حقیقت ابزاری برای کارمان هست چون اگر ما طلا نداشته باشیم چگونه می‌توانیم زینت آلات بسازیم و در ویترین بگذاریم تا مردم خریداری کنند. حالا این طلا گرمی 10 هزار تومان باشد یا یک میلیون تومان باشد. از نظر وزنی برای ما فرقی ندارد.

این وضعیت بحران اخیر ارز، بسته شدن صرافی‌ها و این اتفاقاتی که برای سکه افتاده و دائم در حال نوسان هست را چگونه ارزیابی می‌فرمائید؟

البته ارز خیلی به ما ارتباط نداره. اما در مورد سکه اگر بانک مرکزی نتوانند عرضه و تقاضا را تراز کند و تنظیم نماید طبیعتا مشکلات بیشتر خواهد شد و این موضوع مستقیما روی قیمت اثرگذار است. قیمت طلا در کل جهان یکسان هست. اینها همه مکمل همند. بستگی به هم دارند انس جهانی قیمت طلا را مشخص می‌کند ارز هم آمده و مکمل شده هر جایی کم و زیاد در ارز یا در انس شد طبیعتا بر قیمت بقیه اثر گذاشت. این فلز طلا به خاطر چیزهایی که داریم مشاهده می‌کنیم طبیعتا یک فلز خاص هست در قیمت و حتی در افرادی که می‌خواهند خرید کنند حتی در نوع تفکرشان تأثیر گذاشت.

طبق فرمایش شما در مورد عرضه و تقاضا که سال گذشته بانک مرکزی برای این که حمایت بکند از وضعیت تولید کالا قیمت بهره بانکی را پایین آورد و یکسری پولهای سرگردان از بانکها بیرون آمد و به جای این که در مسیر تولید قرار بگیرد رفت و تبدیل به سکه و ارز شد که به این شکل وضعیت عرضه و تقاضا را به هم ریخت.

سکه الان مبلغ خیلی زیادی حباب دارد. سکه با طلا تفاوت دارد.

سؤال من همینه چرا باید در بازار طلا دچار رکود باشیم ولی سکه گران بشود و مرتب تقاضا زیاد بشود.

بخاطر ارز هست که تنظیم نمی‌شود. نمی‌دانم شاید هم سیاستهای بانک مرکزی درست هست ما نمی‌دانیم ولی ظاهر قضیه نشاندهنده این هست که این روش خیلی منطقی نیست.

در پایان برای مصرف‌کنندگان نهایی صحبتی دارید؟

امیدواریم مصرف‌کننده‌های ما آرام آرام به سمت طلا بیایند در نهایت خرید طلا به ضرر مردم نیست بلکه تجربه نشان داده هیچ کس از خرید طلا تاکنون ضرر که ندیده بلکه سود هم برده است.

درباره ما

از سال  1345  اتحادیه ساعت و طلا به طور مشترک و تحت پوشش یک اتحادیه با نام اتحادیه صنف سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر و ساعت و نقره مشغول به فعالیت گردید ولی در تاریخ 23 / 02 / 1371 جلسه ای برای تفکیک این دو اتحادیه برگزار گردید و رسته سازندگان و فروشندگان ساعت بر اساس مصوبه کمیسیون هیئت عالی نظارت از رسته های مورد عمل اتحادیه صنف طلا، جواهر و نقره منفک و تحت اتحادیه مستقل با نام اتحادیه سازندگان و فروشندگان ساعت تشکیل و رسماً شروع به کار نمود