ساختمان اتحادیه

هیئت مدیره دوره چهارم اتحادیه صنف ساعت در اسفند ماه 1387 به تعهد اصلی خود که تخریب ساختمان قدیمی اتحادیه و بازسازی آن بوده اقدام و بعد از انجام مراحل اداری به صورت کاملا هماهنگ شروع به جمع آوری مبالغ اهدائی از خیرین صنف نموده و پس از جمع آوری نیمی از مبلغ مورد نیاز شروع به تخریب ساختمان قدیمی اتحادیه نمودند و با دریافت مجوز از شهرداری طی 1 سال و 6 ماه که از قبل قول تکمیل آن را داده بودنددر مرداد ماه 1389 ساختمان را در  طبقه که شامل 1 طبقه به عنوان زیرزمین  ـ  1 طبقه به عنوان پارکینگ و 4 طبقه به عنوان اداری به کار خود پایان داده و ساختمان جدید اتحادیه را بهره برداری نمودند .

در گفت‌وگوي اختصاصي با «عصرزمان»

 

هيچگاه ساعت کوک نکرده‌ام

فريبا متخصص در 1 مردادماه سال 1340 در بروجرد متولد شد. وي 5 خواهر و برادر و يک پسر به نام پوريا پوربهرامي دارد که در زمينه بازيگري فعاليت داشته و فارغ التحصيل مقطع ليسانس رشته سينما از کشور قبرس بوده است. او در کارهايي مانند «در چشم باد» به‌همراه مادر خود بازي کرد. فريبا کار هنري خود را از سال 1360 با تئاتر آغاز کرد. او فعاليت خود را در تلويزيون و راديو به‌ترتيب از سال‌هاي 1362 و 1368 آغاز کرد و در سال 1370 به عرصه سينما راه يافت. وي در سال 1370 موفق به اخذ مدرک کارشناسي در رشته جامعه‌شناسي شد. او مي‌گويد، من عاشق تئاتر هستم و در گذشته و در بين سال‌هاي 60 تا 75 فعاليتم در تئاتر خيلي چشمگير بود ولي الان به دليل مشغله کاري، کمتر تئاتر کار مي‌کنم اما بايد بگويم رشد کيفي‌اي که سينما در سال‌هاي اخير داشته تئاتر نداشته است. متخصص بازيگر حرفه‌اي راديو است و علاوه بر دريافت جوايز متعدد بازيگري در زمينه‌هاي گوناگون، تاکنون بيش از 9 جايزه داخلي و بين‌المللي را نيز به خاطر فعاليت‌هاي راديويي‌اش دريافت کرده است. او بعد از دريافت يکي از جوايزش گفت: از اين که تنديس بهترين بازيگر زن در جشنواره سي و چهارم به من داده شد خجالت کشيدم و دوست داشتم اين جايزه نصيب جوان‌ترها شود من براي جايزه نيامده بودم و در سني نيستم که بگويم دريافت جايزه براي آينده کاري‌ام خوب است. به قول معروف زيادش رفته است و کمش مانده است. گپ و گفت «عصرزمان» را با اين هنرمند محبوب مي‌خوانيد.

 

زمان عامل مهمي است که در زندگي حرفه‌اي هنرمنداني همچون شما نقش ويژه‌اي را ايفا مي‌کند، چه تعريفي از اين واژه طلايي ارائه مي‌کنيد؟

زمان تنها چيزي است که قابل برگشت نيست، به قول قديمي‌ها گذشته‌ها گذشته.

تاکنون در چند اثر بازي کرده ايد؟ تعداد آنها را به طور دقيق مي‌دانيد؟

من از سال 60 فعاليت خود رابا تئاتر شروع کردم؛ بعد از آن در سال 62 با شروع سريال‌هاي تلويزيوني مشغول بازي در سريال و بعد درسال 68 وارد راديو شدم، البته طي اين چند سال سينمايي هم کار کردم؛ از جمله تئاترهايي که درآن حضور داشتم مي‌توان به «مرواريد»، «باغ آلبالو مکبث»، «پلکان»، «قصه شب»، «قرمز و ديگران»، «داي وانيا»، «هفت کردار»، «آدمها و آهوان»، «فرود سياوشان»، «طپانچه خانم» اشاره کرد. سريال‌ها نيز عبارتند از، «بوي غريب پاييز»، «باغ گيلاس»، «گالش‌هاي مادر بزرگ»، «تولدي ديگر»، «همسفر»، «پرستاران»، «زمانه»، «همسايه ها»، «ملکوت»، «به کجا چنين شتابان»، «نيمه پنهان ماه»، «در چشم باد» و... . از کارهاي سينمايي هم «خودنويس طلايي»، «مکث»، «سيب سرخ حوا»، «آبا جان»، «فوريت‌هاي پزشکي»، «پشت ديوار سکوت»، «ايران برگر» اين موارد را مي‌توان نام برد. شهرزاد هم جزو کارهايي بوده که در آن حضور داشتم که در «شبکه خانگي» است.

براي بيدار شدن از خواب ساعت کوک مي‌کنيد يا آلارم گوشي همراه شما را بيدار مي‌کند؟

 براي بيدار شدن ساعتي ندارم کوک کنم، به مغزم فرمان مي‌دهم و به آن اعتماد مي‌کنم و رأس ساعتي که مي‌خوام و مدنظرم است بيدار مي‌شوم.

اولين ساعت مچي که خريديد را به ياد داريد؟

هيچ وقت ساعت نخريدم. اولين ساعتم مارک سيکو بود که خواهرم آن را به من داد، به ياد دارم صفحه سبز رنگي داشت، هنوز در کمدم آن را به عنوان يادگاري نگه داشته‌ام.

تيک تاک ساعت چه خاطراتي را در ياد و ذهن شما زنده مي‌کند؟

يک ساعت شماته‌دار قديمي در خانه داشتيم که يک متر ارتفاع داشت و رأس هر ساعت شروع مي‌کرد به دنگ‌دنگ کردن؛ يعني ساعت 12 که مي‌شد دوازده بار دنگ‌دنگ مي‌کرد و اجازه نمي‌داد بخوابيم؛ خاطرم هست وقتي ساعت ديواري جديد آمد با خواهرانم يواشکي ساعت را بيرون گذاشتيم که يه نفر آن را ببرد؛ که وقتي مادرم فهميد کلي عصباني شد و غر زد، بعد از گذشت مدت‌ها فهميدم چه عتيقه‌اي را از دست داديم و الان پشيمانم، چون يک کليد بزرگ داشت که با دستان مرحوم پدرم کوک مي‌شد.

زمانبندي و برنامه‌ريزي چقدر در زندگي يک هنرمند حائز اهميت است؟

به اين دليل که تئاتر کار مي‌کردم يکي از شروط آن يعني زود رسيدن و سروقت حاضر بودن است و من هم به آن عادت کرده‌ام، ازآنجايي که راديو زمان مشخصي براي تمرين و ضبط دارد بايد به موقع سرکار حاضر باشم وگرنه دلشوره مي‌گيرم.

خاطره نوستالژيکي از ساعت و زمان به ياد داريد؟ از دير رسيدن يا خواب ماندن.

يادم مي‌آيد براي امتحان نهايي دبيرستان تا دير وقت درس مي‌خواندم و بعد آز آن خوابم برد؛ که ناگهان با صداي جيغ خودم از خواب پريدم و متوجه شدم يه سوسک روي دستم راه مي‌رود، جا دارد از آن سوسک تشکر کنم وگرنه از امتحان جا مي‌ماندم.

مادر بودن مغايرتي با بازيگري شما نداشته است؟ خانواده شکايتي از اين بابت نداشتند؟

درحال حاضر خانواده بعد از گذشت سي‌وچند‌سال کار کردن من به اين شيوه زندگي عادت کرده‌اند که به خاطر صبر و تحملشان از آنها ممنونم. چرا که زندگي کردن با هنرمندان سخت است.

شما صداي بسيار منحصربه‌فردي داريد. اين صداي خاص و منحصر به فرد چقدر در تأثيرگذاري يک نقش مهم است؟

به نظر من آن‌قدر که حس و حال منحصر‌به‌فرد براي بازيگري تأثير دارد، صداي منحصر‌به‌فرد نمي‌تواند تأثير چنداني داشته باشد.

بسيار ممنون از وقتي که براي مخاطبان ماهنامه  «عصرزمان» گذاشتيد.

درباره ما

از سال  1345  اتحادیه ساعت و طلا به طور مشترک و تحت پوشش یک اتحادیه با نام اتحادیه صنف سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر و ساعت و نقره مشغول به فعالیت گردید ولی در تاریخ 23 / 02 / 1371 جلسه ای برای تفکیک این دو اتحادیه برگزار گردید و رسته سازندگان و فروشندگان ساعت بر اساس مصوبه کمیسیون هیئت عالی نظارت از رسته های مورد عمل اتحادیه صنف طلا، جواهر و نقره منفک و تحت اتحادیه مستقل با نام اتحادیه سازندگان و فروشندگان ساعت تشکیل و رسماً شروع به کار نمود