نمایشگاه «بازل 2020» درخشنده تر می شود

نمایشگاه ساعت و جواهرات «بازل ورلد» که ...

قاسم نوده فراهانی رئیس اتاق اصناف تهران

اجاره  غیرمجاز واحدهای صنفی موجب ابطال ...

دوبي ميزبان هفته ساعت مي شود

هفته ساعت دوبي(Dubai Watch Week) از 20 ...

وام صندوق قرض الحسنه اتحادیه صنف ساعت

طی دوره پنجم و ششم هیئت مدیره صنف ساعت ...

باید نمایندگان رسمی و قانونی بتوانند به طور ...

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان ساعت با بیان ...

ساخت دقيق ترين ساعت مچي جهان

کمپاني ساعت سازي «سيتي زن» اعلام کرده ...

موزه زمان «نخستین موزه زمان سنجی در ایران»

موزه زمان «نخستين موزه زمان سنجي در ...

/ با اعمال محدودیت برای واردکنندگان ساعت، شاهد ...

رئیس اتحادیه صنف سازندگان و فروشندگان ...

  .........    .........  

-->

موانع واردات و گمرکات مشکل اساسی صنف ساعت

در سلسله نشست های تخصصی هیات مدیره اتحادیه ساعت با واردکنندگان مطرح شد:

موانع واردات و گمرکات مشکل اساسی صنف ساعت

در چند ماه اخیر مشکلات اقتصادی پیش آمده در کشور و از سرگیری تحریم ها همچنین نوسانات نرخ ارز پیامدهای غیر قابل پیش بینی عدیده ای را در حوزه واردات ساعت بوجود آورده که اتحادیه ساعت تهران با بیش از ۷۰۰ عضو و واحد صنفی بر خود واجب دانست برای حفظ و صیانت از کسب و تجارت همکاران و اعضای خود سلسله نشستهای تخصصی را با شرکت های واردکننده پیرامون موانع واردات وهم اندیشی در خصوص ارائه راهکارهای مناسب و ارجاع نقطه نظرات همکاران به مراجع دولتی و اتاق اصناف تهران و وزارت صنعت معدن و تجارت ترتیب دهد. در این میان از یک ماه گذشته هر دوشنبه در یکی از شرکت های وارد کننده جلساتی را در خصوص چگونگی برون رفت از وضع موجود ترتیب داده و از نقطه نظرات سازنده همکاران در جهت شناسایی موانع و ارائه راهکار مناسب برای ماندن در بازار کسب و کار بهره مند گشته است.


در همین راستا  جناب آقای عبدالرحیم احمدی رئیس اتحادیه ساعت تهران به همراه هیات مدیره جناب آقای پرویز پزشکی نائب رئیس و جناب آقای علی خانلو نائب رئیس دوم و جناب آقای مهرداد احمدی خزانه دار و جناب آقای ادریس آبادی دبیر و جناب آقای مصطفوی بازرس اتحادیه در شرکت های زمان و زیور ، جاده ابریشم، آریا زمان، توسعه‌ کالای دماوند ، آناهید زروان و سیتی زن ،گروه ساعت سردار شرکت ریتم و شرکت کاندینو حضور بهم رسانده و در خصوص مشکلات بوجود آمده در حوزه واردات بحث و تبادل نظر کردند.


کلیه وارد کنندگان اولین و اصلی ترین مشکل خود را در سال ۹۷ وضعیت نابسامان ارز و نوسانات شدید دلار ذکر کردند. مسأله دوم نیز قوانین وارداتی بوده که خیلی آن ها را اذیت کرده است. مسأله سوم هم جریان نقدینگی شرکت ها  بوده. جریان نقدینگی یعنی به موقع امدن پول و وصول شدن  به حساب مشتریان و گردش بموقع پول. یعنی برنامه ریزی که امروز می‌کنید. مثلا شما میگویید من ساعت را وارد میکنم  2 ماه طول می کشد که ترخیص کنم چک می گیرم سه ماهه دو ماه هم طول می کشد که بفروشم میشود 7 ماه. از این طرف 6 ماه هست که بار در گمرک مانده . چون بر اساس ان برنامه ریزی کردید و با خود چنین تصور میکنید که پولی که با آن خرید می‌کنم و برمی‌گردانم این مقدار سود باید در 7 ماه گردش کند. این  در حالیست که این گردش الان از 7 ماه تبدیل شده به یک سال و نیم. بعد چون به مشتری تعهد داده اید برنامه هایتان به هم می ریزد. هر چیزی باید ارزش اقتصادی داشته باشد. شما براساس ارزش اقتصادی هست که سود و زیانتان را مشخص می‌کنید. ما اگر همان موقع‌هایی که پول حواله زدیم دلارش را میگذاشتیم داخل صندوقهایمان امروز حداقل 5 برابر شده بود به جای این که جنس بیاوریم. این به خاطر اشکال جریان نقدینگی هست که هم دلار درست کرده هم گردش سر تایم و زمان خود نیست. الان پولی که میدهید 7 ماه دیگر دلار چند است؟ نمیدانید. این یکی از معضلات مهم شرکت هوی وارد کننده در سال ۹۷ بوده است. یکی دیگر از مهم ترین مشکلات شرکت ها بحث تامین قطعات در خدمات پس از فروش ساعت هایشان است که اکثریت قریب به اتفاق اظهار کردند که مجبور شده اند برای تامین قطعات در خدمات پس از فروش و تعمیر ساعت های مشتریانشان مجبورند یک ساعت نو را باز کنند و از قطعه آن برای تعمیر ساعت مشتری استفاده کنند.


برخی از واردکنندگان  مشکلی را که ممکن است بقیه نیز مبتلابه آن باشند را مطرح کردند و آن اینست که بسیاری از شرکت ها بعد از سالها کار با کمپانی‌های خارجی، طبق اعتباری که دارند اکانتی داشته اند که کالا وارد کرده اند و لیکن سررسید پرداختشان مانده  که این مسئله باعث شده برای پرداختشان دچار مشکل شوند و متاسفانه هیچ راهکاری برای این موضوع تعریف نشده که اینها چطور میتوانندبدهی شان را بدهند  تا اعتبارشان پیش کمپانی های خارجی و شرکای تجاری خارجی شان از بین نرود. خیلی‌ها این مشکل را دارند و اعتبار چندین و چندساله شان زیر سؤال رفته درحالی که بدهکار خودش قبول دارد و طلبکار هم همینطور. اگر خارج از سیستم حوالجاتی صادر بشود قاچاق تلقی میشود و تبعات خودش را دارد. بنابراین واقعا در حال حاضر مانده اند که باید چه کار کنند.


برخی دیگر از واردکنندگان نیز گلایه بسیار در خصوص ترخیص کالای فیک و تقلبی از گمرکات را دارند و خواهان رسیدگی مستمر و جدی اتحادیه برای احقاق حق هم نمایندگی های اصلی و همچنین مشتریانی که اعتماد میکنند و کالایی را میخرند که اصل نیست، را دارند.
از سوی دیگر شرکت هایی که به تازگی به واردات ساعت پیوسته اند و کارت بازرگانی جدید تهیه کرده اند خواهان رسیدگی به این معضل هستند که چرا برای ثبت سفارش بایستی ملزم به داشتن سابقه باشند و خواهان رسیدگی وزرات صنعت معدن و تجارت به رفع این مانع میباشند.
در پایان لازم به ذکر است نشست های تخصصی با شرکت ها و رسیدگی به مشکلات صنفی تا پایان امسال ادامه خواهد داشت.

 

از سال  1345  اتحادیه ساعت و طلا به طور مشترک و تحت پوشش یک اتحادیه با نام اتحادیه صنف سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر و ساعت و نقره مشغول به فعالیت گردید ولی در تاریخ 23 / 02 / 1371 جلسه ای برای تفکیک این دو اتحادیه برگزار گردید و رسته سازندگان و فروشندگان ساعت بر اساس مصوبه کمیسیون هیئت عالی نظارت از رسته های مورد عمل اتحادیه صنف طلا، جواهر و نقره منفک و تحت اتحادیه مستقل با نام اتحادیه سازندگان و فروشندگان ساعت تشکیل و رسماً شروع به کار نمود  .

ساختمان اتحادیه

هیئت مدیره دوره چهارم اتحادیه صنف ساعت در اسفند ماه 1387 به تعهد اصلی خود که تخریب ساختمان قدیمی اتحادیه و بازسازی آن بوده اقدام و بعد از انجام مراحل اداری به صورت کاملا هماهنگ شروع به جمع آوری مبالغ اهدائی از خیرین صنف نموده و پس از جمع آوری نیمی از مبلغ مورد نیاز شروع به تخریب ساختمان قدیمی اتحادیه نمودند و با دریافت مجوز از شهرداری طی 1 سال و 6 ماه که از قبل قول تکمیل آن را داده بودنددر مرداد ماه 1389 ساختمان را در 6 طبقه که شامل 1 طبقه به عنوان زیرزمین ،  1 طبقه به عنوان پارکینگ و 4 طبقه به عنوان اداری به کار خود پایان داده و ساختمان جدید اتحادیه را بهره برداری نمودند .

آمار بازدید

Today37
Yesterday148
This week37
This month16543
Total447518

1399-03-05
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم . کوکی ها برای فعالیت های ضروری وب سایت استفاده و تنظیم شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به قوانین. تایید میکنم تایید میکنم