0

انتخابات هیات مدیره و بازرسی اتحادیه صنف ساعت تهران

شهریور 02nd, 1398
یک هفته تا پایان مهلت ثبت نام برای کاندیداتوری در انتخابات هیات مدیره ...
0

/ با اعمال محدودیت برای واردکنندگان ساعت، شاهد واردات از راه های غیرقانونی هستیم

مرداد 19th, 1398
رئیس اتحادیه صنف سازندگان و فروشندگان ساعت با اشاره به مشکلات موجود ...
0

با طرح جدید سرمایه واحدهای صنفی تجمیع میشود

تیر 05th, 1398
در گفتوگو با سعید ممبینی رئیس اتاق اصناف ایران مطرح شد: «سعيد ممبيني» ...
0

۱۰ موتور ساعت کلاسیک کورنوگراف

اسفند 04th, 1397
۱۰ موتور ساعت کلاسیک کورنوگراف یکی از موضوع‌هایی که ساعت‌ها را از ...
0

jaguar

دی 20th, 1393
jaguar
0

Romanson

دی 20th, 1393
Romanson
0

وقتی "زمان" در چرخ دنده های واردات گیر می کند|When " TIME" trapped in import gear

دی 20th, 1393
فی الواقع قریب به 4 دهه کشور ما به نحوی از انحا درگیر جنگ اقتصادی ...
0

نائب رئيس اتاق اصناف: برنامه هاي بر زمين مانده را اجرا مي کنيم

دی 20th, 1393
ضمن عرض تبريک خدمت شما و هيات رئيسه جديد اتاق اصناف، لطفا براي ...
0

وام صندوق قرض الحسنه اتحادیه صنف ساعت تهران

دی 20th, 1393
طی دوره پنجم و ششم هیئت مدیره صنف ساعت تهران  ، به یاری خداوند و با ...
0

wainer

دی 20th, 1393
  wainer
0

CANDINO

دی 20th, 1393
CANDINO
-->

۱۰ موتور ساعت کلاسیک کورنوگراف

یکی از موضوع‌هایی که ساعت‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند، موتورهای ساعت‌هاست و در این مقاله به معرفی 10 موتور کورنوگراف کلاسیک برای ساعت‌های مختلف پرداخته شده است. زنیت یکی از بهترین موتورهای کورنوگراف را در اختیار دارد.

1- زنيت ال پريمرو (Zenith El Primero)

زنيت ال پريمرو در سال 1969 رونمايي شد که البته دو نسخه اوليه آن کاليبر 3019PHC (با کورنوگراف و تقويم نشان دهنده روز هفته) و کاليبر 3019PHF (با کورنوگرف، moon-phase و تقويم که روز، ماه و سال را نشان مي‌دهند) بودند. نخستين موتور کورنوگراف اتومات داراي فرکانس 36هزار ويبره در هر ساعت (vph) است و مي‌توان با کمک آن، حتي يک دهم ثانيه را هم مشخص کرد. اين در حالي است که در زمان رونمايي از اين موتور ساعت کورنوگراف، فرکانس بقيه ساعت‌ها 18هزار يا 21هزار و 600 ويبره در ساعت (vph) بود. درواقع مي‌توان گفت که موتور El Primero تکامل يافته موتورهاي ساعت اوليه با کاليبر 3019 مي‌باشد. ما در طول زمان برندهاي ديگر ساعت را نيز بجز زنيت ديده‌ايم که از موتور کورنوگراف ال پريمو (El Primero) استفاده مي‌کردند که از آنها مي‌توان به مووادو (Movado)، تگ هوير (TAG Heuer)، ابل (Ebel) و حتي برخي ساعت‌هاي ديتونا رولکس اشاره کرد. اگر شما هم بسيار به کورنوگراف علاقه منديد حداقل به يک ساعت مچي با چنين موتور ساعتي نياز داريد.

 

2- لمانيا 5100 (Lemania 5100)

در اين موتور، مکانيسم چرخ مکانيکي ديده نمي‌شود و بخشي از ساختار داخلي اين موتور کورنوگراف ازجنس پلاستيک است. البته بايد گفت که توليد اين مدل موتور ساعت چندسالي است متوقف شده و اين موضوع بسياري از مجموعه داران (کلکسيونرهاي) ساعت‌هاي کورنوگراف را نگران کرد. يکي از برندهايي که مدت زمان زيادي از اين موتور کورنوگراف استفاده کرد، توتيما است. گفتني است که توتيما حتي پس از توقف توليد اين کورنوگراف‌ها همچنان از آنها در ساختار ساعت‌هاي خود بهره مي‌گرفت.

از ساير برندهايي که در ساعت‌هاي خود از موتور کورنوگراف لمانيا 5100 بهره گرفتند امگا است (کاليبر 1045) . برندهاي ديگر همچون سين (Sinn)، فورتيس (Fortis) هم از اين موتور خاص ساعت استفاده کردند چرا که در ميان ساعت‌هاي کورنوگراف آن زمان، تنها نمونه‌اي محسوب مي‌شد که به نيازهاي نظامي هم پاسخگو بود.

 

3- لمانيا 2310 (Lemania 2310)

لمانيا 2310 درواقع يک لمانياي ديگر ولي بسيار متفاوت از نمونه 5100 است. لمانيا 2310 را شايد با کاليبر 321 امگا که در ساعت‌هاي اوليه اسپيدمستر (Speedmaster) امگا مورد استفاده قرار مي‌گرفت بهتر بتوان شناخت. بايد گفت امگا تنها برندي نبود که از کورنوگراف چرخ مکانيکي (column-wheel) لمانيا استفاده مي‌کرد و به عنوان مثال حتي پاتک فيليپه از آن براي برخي از ساعت‌هاي کورنوگراف خود استفاده کرد که البته نام آن را به کاليبر CH27-70 تغيير داد.

 البته هرچند پاتک فيليپه CH27-70 با امگا کاليبر 321 بسيار متفاوت بود ولي به هر حال هر دو موتور لمانيا را در دل خود جاي داده بودند. علاقه مندان به اسپيدمستر (Speedmaster) همچنان در اشتياق يافتن ساعت‌هاي امگا با کاليبر اصلي 321 هستند که اين برند آن را در سال 1968 با کاليبر 861 بر پايه موتور لمانيا جايگزين کرد.

 

4- رولکس 4130 (Rolex 4130)

قبل از سال 2000 برند رولکس براي ساخت ساعت‌هاي کاسموگراف ديتوناي خود از موتورهاي کورنوگراف Valjoux کاليبر 72 استفاده کرد و به اصلاح موتورهاي ال پريمو زنيت پرداخت. اين برند در سال2000 از رولکس کاليبر 4130 به عنوان جانشين رولکس کاليبر 4030 (بر پايه ال پريمرو) رونمايي کرد. اين موتور کورنومتر کورنوگراف اتومات که به طور کامل در کارخانه ساعت‌سازي رولکس توليد شده است، همچون سنگ محکم است و يک مهندسي کامل و هوشمندانه دارد.

 رولکس موفق شد تا تعداد قطعات موتور را در نمونه جديد کاهش دهد و ميزان نگهداري از انرژي را نيز از 50 ساعت به 72ساعت رسانده است. برخي از ساعت سازان معتقدند تعمير و سرويس ساعت‌هاي رولکس به يمن همين ساختار جديد موتور براي آنها بسيار ساده‌تر شده است.

 

5- A. Lange & Söhne L951,6

اگر بخواهيم به يکي ديگر از موتورهاي کورنوگراف برتر اشاره کنيم بايد نگاهي به برند آلماني A. Lange & Söhne داشته باشيم. اين ساعت با صفحه آنالوگ و موتور کوکي، به اين برند قدرت ويژه‌اي بخشيده و در مدل‌هاي اين ساعت مي‌توان هنر دست را به وضوح مشاهده کرد. گفتني است که همه 451 قطعه موتور اين ساعت حتي فنر تعادل يا فنر رقاص بندول
(the balance spring) با وسواسي خاص در آلمان و در کارخانه ساعت‌سازي اين برند ساخته شده است پس مي‌توان دريافت که چه‌کار سختي براي ساعت سازان اين برند بوده است.

 

6- امگا کاليبر 9300

در سال 2011، چند سال بعد از معرفي موتورهاي کورنوگراف از خانواده کاليبر 8500، امگا موتور کورنوگراف جديدي با کاليبر 9300 را رونمايي کرد که البته تمام اجزا و قطعات آن در کشور سازنده توليد شده و گسترش يافته بود. اين کورنوگراف بزرگ با مکانيسم چرخ مکانيکي و يک فنر تعادل سيليکوني بسيار مورد توجه قرار گرفت. همچنين بايد گفت که اين موتور ساعت مي‌تواند انرژي را تا 60 ساعت ذخيره کند. امگا تاکنون تنها در مدل‌هاي ساعت کورنوگراف Seamaster Planet Ocean و همچنين ساعت‌هاي Speedmaster کاليبر 9300 ازجمله اسپيدمستر Dark Side of the Moon، از کاليبر 9300 استفاده کرده است. گفتني است که ساعت Omega Speedmaster Moonwatch “Dark Side of the Moon نام خود را از صفحه سراميکي سياه رنگ زيرکونيم اکسايد خود گرفته است.

يک صفحه دايره‌اي شکل کوچک (subdial) در ساعت 3 و يکي هم در ساعت 9 قرار دارد که اولي داراي 2 عقربه است و 12ساعت و 60دقيقه را نشان مي‌دهد ولي دايره موجود در ساعت 9 فقط ثانيه را نشان مي‌دهد و تقويم هم در ساعت 6 جاي گرفته است.

 

7- تگ هوير کاليبر 1969

موتور ساعت تگ هوير با کاليبر 1887 را که بر اساس کاليبر کورنوگراف سيکو ساخته شده بود را به خاطر داريد؟ حتي با اين که تگ‌هوير اين موتور را کاملا تغيير داده و آن را در سوئيس ساخته ولي با اين حال، سايه سيکو بر آن سنگيني مي‌کند. در همين راستا اخيرا تگ هوير يک موتور کورنوگراف جديد با عنوان کاليبر 1969 رونمايي کرده است که شماره اين کاليبر به سالي اشاره دارد که برند تگ، نخستين موتور کورنوگراف اتومات خود با عنوان کاليبر 11 را معرفي کرده بود. البته بايد گفت که اين موتور جديد هيچ ارتباطي با کاليبر جنجالي 1887 آن ندارد.

اين ساعت داراي 3 صفحه نمايش دايره‌اي شکل کوچک (subdial) در ساعت‌هاي 3، 9 و نيز 6 مي‌باشد و مي‌تواند انرژي را تا 70 ساعت ذخيره کند. البته لازم به ذکر است که هنوز هيچ ساعتي با اين موتور ارائه نشده است و شايد تگ هوئر به دنبال توليد دوباره نمونه‌هاي پيشين ساعت‌هاي کلاسيک و قديمي و کامل‌تر کردن آنهاست که در گذشته از موتور کاليبر 11 استفاده مي‌کردند.

 

8- پاتک فليپه CHR 29-535 PS Q

موتور کاليبر CHR 29-535 PS Q به طور کامل توسط کمپاني ساعت‌سازي پاتک فليپه ساخته و توسعه يافت و اين موتور کوکي ساعت براي نخستين بار در ساعت‌هاي پاتک فليپه با رفرانس 5402P مورد استفاده قرار گرفت. اين موتور ساعت از 496 بخش تشکيل شده است و ساعت‌هايي که از اين موتور بهره گرفته‌اند در زمره برترين‌هاي کالکشن پاتک فليپه محسوب مي‌شوند.

 

9- موتور Ananta Spring Drive سيکو (کاليبر 5R86)

سيکو در زمينه ساعت‌هاي Spring Drive کار بسيار جالبي انجام داده است و کورنوگراف Ananta Chronograph به جاي استفاده از سيستم سنتي، از انرژي الکترومغناطيس و نوسان ساز يا اسيلاتور (oscillator) کوارتز براي دقت بالا بهره مي‌گيرد.

 

10- Breitling B01

بريتلينگ در سال 2009 نخستين موتور کورنوگراف B01 را طراحي کرد درحالي که پيش از آن، همچون بسياري از ساير برندها عمدتا از موتورهاي کورنوگراف ETA/Valjoux و گاهي نيز از لمانيا استفاده مي‌کرد. (در برخي مدل‌ها بريتلينگ هنوز هم ازهمين موتورها استفاده مي‌کند). موتور Breitling B01 تماما توسط همين برند طراحي و ساخته شده است و يک سيستم کورنوگراف چرخ مکانيکي (column-wheel) دارد و تا 70 ساعت انرژي را نگه مي‌دارد. اين ساعت‌ها هم داراي سه صفحه نمايش دايره‌اي شکل (subdial) هستند.

مجله اتحادیه ساعت ( عصر زمان)

از سال  1345  اتحادیه ساعت و طلا به طور مشترک و تحت پوشش یک اتحادیه با نام اتحادیه صنف سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر و ساعت و نقره مشغول به فعالیت گردید ولی در تاریخ 23 / 02 / 1371 جلسه ای برای تفکیک این دو اتحادیه برگزار گردید و رسته سازندگان و فروشندگان ساعت بر اساس مصوبه کمیسیون هیئت عالی نظارت از رسته های مورد عمل اتحادیه صنف طلا، جواهر و نقره منفک و تحت اتحادیه مستقل با نام اتحادیه سازندگان و فروشندگان ساعت تشکیل و رسماً شروع به کار نمود  .

ساختمان اتحادیه

هیئت مدیره دوره چهارم اتحادیه صنف ساعت در اسفند ماه 1387 به تعهد اصلی خود که تخریب ساختمان قدیمی اتحادیه و بازسازی آن بوده اقدام و بعد از انجام مراحل اداری به صورت کاملا هماهنگ شروع به جمع آوری مبالغ اهدائی از خیرین صنف نموده و پس از جمع آوری نیمی از مبلغ مورد نیاز شروع به تخریب ساختمان قدیمی اتحادیه نمودند و با دریافت مجوز از شهرداری طی 1 سال و 6 ماه که از قبل قول تکمیل آن را داده بودنددر مرداد ماه 1389 ساختمان را در 6 طبقه که شامل 1 طبقه به عنوان زیرزمین ،  1 طبقه به عنوان پارکینگ و 4 طبقه به عنوان اداری به کار خود پایان داده و ساختمان جدید اتحادیه را بهره برداری نمودند .

آمار بازدید

Today439
Yesterday1070
This week5618
This month15902
Total276259

1398-06-03
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم . کوکی ها برای فعالیت های ضروری وب سایت استفاده و تنظیم شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به قوانین. تایید میکنم تایید میکنم